| UPC | 806703016702 |
|---|---|
| Manufacturer | CZ-USA |
| Manufacturer Part Number | 01670 |
| Frame Material | POLYMER |
| Sights Type | FIXED |
| Height | 3.0500 |
| Length | 11.7500 |
| Capacity | 10 |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Number of Magazines | 2 |
| Optic Footprint | PROPRIETARY SLIDE CUT |
| Other Features | INTERCHANGEABLE BACK STRAP, |
| Color | Black |
| Action | Semi-Auto |
| Weight | 29.2000 |
| Weight (oz) | 29.2000 |
| Width | 8.9000 |
| Grip Material | POLYMER |
| Frame Color | BLACK |
| Finish | COLORED |
| Ambidextrous Safety | Yes |
| Barrel Length | 4.5300 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Dimension | 3.05 X 8.90 X 11.75 |
| Drilled and Tapped | No |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Size | Full Size |
| Sights | 3 Dot |
| Safety | Swappable Safety/Decocker |
| Model | P-09F |
| Material | Polymer |
| Description | Optics Ready |
| Product Type | Double / Single Action |
| Series | Nocturne |
| Barrel Finish | Black |
| Finish Color | MATTE |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Grip Type | Black Polymer |
| Finish Type | Black |
| Country of Origin | CZ |
| canDropship | True |
| ATF Type | Pistol |
| ATF Model | P-09 F |
| ATF Manufacturer | CZ / CZ-USA |
| Adjustable Objective | False |
| Additional Feature 3 | Interchangeable Backstrap |
| Additional Feature 2 | Omega SA/DA Trigger System |
| Additional Feature 1 | Holosun K Footprint Optic Cut |
| Frame | Polymer Frame |
| Slide Material | Other |
| Illuminated Reticle | False |
| Shipping Weight | 3.8 |
| Scope Cover Included | False |
| Package Width | 8.0 |
| Package Length | 11.0 |
| Package Height | 2.0 |
| Overall Length | 8.2" |
| Cartridge | 9mm |
| Front Sight | Dot |
| Magazine Included | 2 x 10-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | CZ |
| Make/Model | CZ|P-09 F Nocturne |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Rear Sight | Fixed |
| Stock Material | Polymer |
Sale!
CZ P-09 F 9MM BLK 10+1 4.5″ OR FS
Original price was: $649.00.$573.99Current price is: $573.99.
Out of stock







Reviews
There are no reviews yet.