| UPC | 798681693474 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | E29R-9-BSE-R2 |
| Weight | 29.8000 |
| Sights Type | Night Sights |
| Action | Semi-Auto |
| Color | Grey |
| Optic Footprint | SHIELD/RMSc |
| Number of Magazines | 2 |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Capacity | 15 |
| Grip Material | Synthetic |
| Frame Material | ALLOY |
| Frame Color | GREY |
| Finish | Nitron |
| Drilled and Tapped | No |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.9000 |
| Ambidextrous Safety | No |
| Weight (oz) | 29.8000 |
| Width | 1.50" |
| Trigger | Curved |
| Material | Stainless Steel |
| Finish Style | Black Nitron |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Similar Items | HG9MM |
| Sights | SigLite Night |
| Series | Elite |
| Overall Length | 7.10" |
| Includes | 2 Magazines |
| Height | 5.50" |
| Frame Size | Compact |
| Frame Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Frame Description | Aluminum Frame w/Beavertail & Picatinny Rail |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Shipping Weight | 3.55 |
| Scope Cover Included | False |
| Package Width | 9.9 |
| Package Length | 13.6 |
| Package Height | 2.9 |
| Length | 13.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Grip Type | E2 Grip |
| Frame | Alloy Frame |
| Finish Type | Black |
| Additional Feature 2 | Optic Ready |
| canDropship | True |
| ATF Type | Pistol |
| ATF Model | P229 |
| ATF Manufacturer | Sig Sauer Inc. |
| Adjustable Objective | False |
| Additional Feature 1 | SRT – Short Reset Trigger |
| Front Sight | Night Sight |
| Magazine Included | 2 x 15-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Sig Sauer |
| Make/Model | Sig Sauer|P229 |
| Model | P229 |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Rear Sight | Fixed |
| Stock Material | Polymer |
| Cartridge | 9mm |
Sale!
SIG SAUER P229 R ELITE 9MM SLITE 15+1 OR
Original price was: $1,199.99.$1,099.99Current price is: $1,099.99.
Availability: In stock






Reviews
There are no reviews yet.