| UPC | 000381015006 |
|---|---|
| Manufacturer | Burris |
| Manufacturer Part Number | 201500 |
| Width | 3.2000 |
| Weight (oz) | 14.1000 |
| Weight | 14.1000 |
| Optics Type | RIFLE |
| Reticle | Illuminated Ballistic E3 |
| Tube Diameter | 1" |
| Target Turrets | No |
| Adjustable Parallax | No |
| Power | 2-8 |
| Other Features | STANDARD CAPPED |
| Locking Turrets | No |
| Lens Caps Included | No |
| Length (in) | 0 |
| Length | 12.2500 |
| Rings Included | No |
| Height | 2.9500 |
| Front Lens (mm) | 35 |
| Finish | BLACK MATTE |
| Field of View (100 yards) | 55.4-6.3 |
| Dimension | 2.95 X 3.20 X 12.25 |
| Model | Fullfield |
| Objective | 35mm |
| Size | 1" |
| Subcategory | Scopes & Magnified Optics |
| Product Type | Rifle Scope |
| Color | Black |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 1.03 |
| Package Width | 3.0 |
| Package Length | 12.0 |
| Package Height | 3.0 |
| Additional Feature 1 | Capped Turrets |
| Adjustable Objective | True |
| canDropship | True |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish Type | Black |
| Illuminated Reticle | True |
| Adjustable | 1/4 MOA |
| Objective Size | 35mm |
| Tube Size | 1'' |
| Focal Plane | Second |
| Battery | CR-2032 |
| Click Value | 1/4 MOA |
| Eye Relief | 3.47'' |
| Illumination | Yes |
| Max Magnification | 8x |
| Min. Magnification | 2x |
| Model Number | Fullfield |
Sale!
BURRIS OPTICS FULLFIELD 2-8X35MM ILL E3
Original price was: $239.99.$199.99Current price is: $199.99.
Out of stock







Reviews
There are no reviews yet.