| UPC | 810012511582 |
|---|---|
| Manufacturer | Taylors and Company |
| Manufacturer Part Number | 220097 |
| Finish Style | Silver/Gray |
| Action | Lever Action |
| Barrel Length | 16.50" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Caliber/Gauge | .44 Magnum |
| Capacity | 5 + 1 |
| Hand | Right Hand |
| Finish Type | Chrome Matte |
| Overall Length | 16.50" |
| Material | STEEL |
| Stock Finish Group | Black |
| Weight | 5.90 lbs |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| ATF Model | 1892 |
| ATF Manufacturer | CHIAPPAFIREARMS/TAYLOR'S&CO.IN |
| Adjustable Objective | False |
| Additional Feature 3 | Take-down Model |
| Additional Feature 2 | Forward Weaver Scout Rail |
| Additional Feature 1 | Larger Loop |
| Scope Cover Included | False |
| Rate of Twist | 1-in-20" |
| Package Width | 9.4 |
| Drilled and Tapped | True |
| canDropship | True |
| ATF Type | Rifle |
| Finish | Matte Chrome |
| Grip Type | Black Rubberized Walnut |
| Illuminated Reticle | False |
| Package Length | 47.6 |
| Package Height | 2.3 |
| NFA Thread Pattern | 5/8×24 |
| Shipping Weight | 8.7 |
| Sights | Express Rear|Fiber Optic Front |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Product Type | Rifle |
| Grip Material | Wood Stock Black Rubberized Walnut |
| Special | Threaded Barrel |
Sale!
TAYLOR’S & COMPANY 1892 ALASKAN 44MAG CHROME 16″
Original price was: $1,879.11.$1,474.99Current price is: $1,474.99.
Availability: In stock






Reviews
There are no reviews yet.