| UPC | 798681684243 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | 365XL-9-ROSE-MS-10 |
| Color | Black |
| Ambidextrous Safety | No |
| Barrel Length | 3.1000 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | COLORED |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Material | POLYMER |
| Grip Material | POLYMER |
| Capacity | 10 |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Number of Magazines | 2 |
| Other Features | ROSE GOLD CONTROLS |
| Action | Semi-Auto |
| Sights Type | Night Sights |
| Weight | 15.7000 |
| Weight (oz) | 15.7000 |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Frame Finish | Black |
| Safety | Manual |
| Accessories | 2 Magazines |
| Product Type | Striker Fired |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Size | Sub-Compact |
| Sights | Night Sights |
| Model | P365 |
| Material | Polymer |
| Trigger | Rose XSeries Straight |
| Finish Style | Black Nitron |
| Similar Items | HG9MM |
| Series | Rose |
| Overall Length | 6.60" |
| Includes | 2 Magazines/Dummy Rounds/Vaultek Lifepod Pistol Safe |
| Frame Description | Steel Frame w/Matte Rose Controls |
| Barrel Material | Steel |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Barrel Finish | Black |
| Additional Feature 1 | Rose Stylized Slide |
| Additional Feature 2 | Matte Rose Gold Controls |
| Additional Feature 3 | Optics Ready |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | SIG SAUER |
| ATF Model | P365 |
| ATF Type | Pistol |
| canDropship | True |
| Finish Type | Black |
| Frame | Polymer Frame |
| Grip Type | Black Polymer Grip |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Illuminated Reticle | False |
| Height | 3.1 |
| Length | 15.3 |
| Width | 11.8 |
| Package Height | 3.3 |
| Package Length | 15.9 |
| Package Width | 11.8 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 5.9 |
| Rear Sight | Fixed |
| Stock Material | Polymer |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Magazine Included | 2 x 10-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Sig Sauer |
| Make/Model | Sig Sauer|P365X |
| Front Sight | Night Sight |
| Cartridge | 9mm |
Sale!
SIG SAUER P365 ROSE XL 9MM NIT 3″ 10+1
Original price was: $1,149.99.$1,049.99Current price is: $1,049.99.
Availability: In stock




Reviews
There are no reviews yet.