| UPC | 798681504114 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | 938M-9-BRG-AMBI |
| Action | Single Action |
| Barrel Length | 3" |
| Barrel Length Range | 3.00" to 3.99" |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |
| Weight | 16 oz |
| Product Type | Pistol |
| Slide Description | Serrated |
| Sights Type | Night |
| Safety | Manual |
| Grip Material | Black Finger Grooved Rubber |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
| Frame Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Capacity | 7 + 1 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Material | Alloy |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Size | Compact |
| Sights | Night Sights |
| Model | P938 |
| Description | Massachusetts Compliant |
| Color | Black |
| Accessories | 1 Magazine |
| Number of Magazines | 1 7 rd. |
| Shipping Weight | 2.2 |
| Scope Cover Included | False |
| Package Width | 7.3 |
| Package Length | 10.2 |
| Package Height | 2.5 |
| Overall Length | 5.9" |
| Illuminated Reticle | False |
| Grip Type | Black Rubber Wrap Around Grips |
| Frame | Alloy Frame |
| Finish Type | Black |
| Finish | Nitron® |
| Drilled and Tapped | False |
| canDropship | True |
| ATF Type | Pistol |
| ATF Model | P938 |
| ATF Manufacturer | Sig Sauer Inc. |
| Adjustable Objective | False |
| Additional Feature 1 | Beavertail style frame |
| Finish Style | Black |
| No. of Magazines | 1 |
| Cartridge | 9mm |
Sale!
SIG SAUER P938 9MM NIT/BLK RUB MAOK AMBI
Original price was: $829.99.$749.99Current price is: $749.99.
Availability: In stock





Reviews
There are no reviews yet.