| UPC | 725327936558 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 1-G3P941-TAC |
| Grip Material | FDE Polymer |
| Frame Finish | Flat Dark Earth |
| Capacity | 17 + 1 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 4" |
| Action | Single Action |
| Slide Description | Serrated Bronze Steel with T.O.R.O Optic Cut |
| Sights Type | Fixed Front/Adj Rear |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Barrel Type | Threaded |
| Accessories | 2 Magazines |
| Color | Tan |
| Description | Optics Ready |
| Material | Polymer |
| Finish | Cerakote |
| Model | G3 |
| Product Type | Striker Fired |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Size | Full Size |
| Sights | Suppressor Sights |
| Hand | Right Hand |
| Includes | 2 Magazines |
| Number of Magazines | 2 17 rd. |
| Overall Length | 7.28" |
| Similar Items | HG9MM |
| Finish Style | Bronze |
| Weight | 24.83 oz |
| Weight (oz) | 25.8000 |
| Frame Material | POLYMER |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Dimension | 3.50 X 11.75 X 13.90 |
| Finish Color | Cerakote |
| Frame Color | FLAT DARK EARTH |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail |
| ATF Type | Pistol |
| ATF Model | G3 |
| ATF Manufacturer | Taurus Armas / Tuarus |
| Adjustable Objective | False |
| Additional Feature 3 | G Series Trigger System |
| Additional Feature 2 | Includes 4 Mounting Plates |
| Additional Feature 1 | Optic Ready Slide |
| Drilled and Tapped | False |
| Country of Origin | BR |
| canDropship | True |
| Special | Threaded Barrel |
| Shipping Weight | 4.85 |
| Scope Cover Included | False |
| Package Width | 3.5 |
| Package Length | 14.0 |
| Package Height | 12.0 |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Width | 1.2 |
| Length | 7.76 |
| Height | 5.38 |
| Illuminated Reticle | False |
| Grip Type | Tan Polymer Frame |
| Frame | Polymer Frame |
| Finish Type | Other Finish |
| Make/Model | Taurus|G3 Tactical |
| Stock Material | Polymer |
| Muzzle | Threaded |
| Make | Taurus |
| Magazine Type | Removable |
| Magazine Included | 1 x 17-Round |
| Cartridge | 9mm |
Sale!
TAURUS G3 9MM BRN/TAN 4″ TORO TAC
Original price was: $507.99.$385.99Current price is: $385.99.
Out of stock





Reviews
There are no reviews yet.