| UPC | 098289111678 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | O5872A1 |
| Frame Color | BLUED |
| Ambidextrous Safety | No |
| Barrel Length | 5 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Dimension | 2.75 X 8.65 X 15.15 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | Blued |
| Frame Material | Steel |
| Grip Material | Wood |
| Height | 2.7500 |
| Length | 15.1500 |
| Capacity | 8 |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Number of Magazines | 1 |
| Color | BLUED |
| Action | Semi-Auto |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Weight | 38.5000 |
| Weight (oz) | 38.5000 |
| Width | 8.6500 |
| Frame Finish | Blued |
| Safety | Ambidextrous Thumb/Grip |
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
| Barrel Type | Stainless Steel |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
| Product Type | Pistol |
| Slide Description | Serrated |
| Sights | Adjustable Sights |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Description | 3-Hole Aluminum Trigger |
| Model | Gold Cup |
| Material | STEEL |
| Accessories | 1 Magazine |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Barrel Description | National Match |
| Overall Length | 8.50" |
| Series | National Match |
| Hand | Ambidextrous |
| Similar Items | HG9MM |
| Finish Color | Blue |
| Frame Description | Carbon Steel Frame w/Beavertail |
| Stock Material | Stainless Steel |
| Finish Style | Blued |
| Additional Feature 1 | Series 70 Model |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Colt's PT F.A. Mfg. Co. |
| ATF Type | Pistol |
| ATF Model | MK IV Gold Cup National Match |
| canDropship | True |
| Frame | Steel Frame |
| Illuminated Reticle | False |
| Package Height | 2.3 |
| Package Length | 15.1 |
| Package Width | 8.1 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 4.75 |
| Make/Model | Colt|Gold Cup National Match |
| Cartridge | 9mm |
| Front Sight | Adjustable |
| Magazine Included | 1 x 9-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Colt |
| Muzzle | Plain |
| Rear Sight | Adjustable |
Sale!
COLT GOLD CUP NAT MATCH 9MM BL 5″
Original price was: $1,549.00.$1,250.99Current price is: $1,250.99.
Availability: In stock







Reviews
There are no reviews yet.