| UPC | 725327615293 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 2-441021GRY |
| Barrel Finish | COLORED |
| Barrel Length | 2.5000 |
| Caliber/Gauge | .45 LONG COLT |
| Capacity | 5 |
| Drilled and Tapped | No |
| Frame Color | GREY |
| Frame Designation | X-LARGE |
| Grip Material | RUBBER |
| Hammer Type | COMBAT |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Sights Type | FIBER OPTIC |
| Trigger Type | COMBAT |
| Weight (oz) | 27 |
| Action | Single Action |
| Frame Size | Small |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Cylinder Finish | Matte Black Oxide |
| Frame Description | Gray Polymer |
| Hammer Style | Exposed |
| Overall Length | 7.65" |
| Sights | Fiber Optic Front/Fixed Rear |
| Weight | 27 oz |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Safety | Taurus Security System |
| Series | Public Defender |
| Size | Medium Frame |
| Similar Items | HG410 |
| Stock Type | Polymer Frame / Black Rubber Grips |
| Chamber Size | 2.5" |
| Barrel Description | 2" |
| Finish | Black |
| Frame Material | POLYMER |
| Frame Finish | Gray |
| Firearm Type | Revolver |
| Finish Color | Gray |
| Country of Origin | BR |
| Finish Type | Other Finish |
| Frame | Polymer Frame |
| Grip Type | Black Rubber |
| Illuminated Reticle | False |
| Height | 4.8 |
| Length | 7.65 |
| Width | 1.5 |
| Package Height | 1.9 |
| Package Length | 9.8 |
| Package Width | 6.1 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 1.8 |
| Product Type | Revolver |
| canDropship | True |
| Additional Feature 1 | Ribber Grips |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Taurus Armas/Taurus Int'l Mfg |
| ATF Model | 4510 THE JUDGE |
| ATF Type | Revolver |
| Stock Material | Polymer |
| Rear Sight | Adjustable |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Model | Judge Public Defender Poly |
| Make/Model | Taurus|Judge Public Defender Poly |
| Make | Taurus |
| Magazine Type | Fixed |
| Magazine Included | 1 x 5-Round |
| Front Sight | Fiber Optic |
| Cartridge | .410 Bore |
Sale!
TAURUS JUDGE P. DEFENDER POLY – 45LC/410 2.5″ FS GRAY SYN
Original price was: $545.99.$386.99Current price is: $386.99.
Availability: In stock






Reviews
There are no reviews yet.