| UPC | 806703060934 |
|---|---|
| Manufacturer | CZ-USA |
| Manufacturer Part Number | 06093 |
| Accessories | 5 Choke Tubes |
| Action | Over / Under |
| Additional Feature 1 | Single Selectable Trigger |
| Additional Feature 2 | Extractor |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Field |
| ATF Manufacturer | Huglu / CZ USA |
| ATF Model | Drake |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Description | 28" Vent Rib |
| Barrel Finish | Gloss Black Chrome |
| Barrel Length | 28" |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Barrel Type | Not Threaded |
| Caliber/Gauge | 20 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 2 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | Includes 5 (F, IM, M, IC, C) |
| Chokes Included | C,F,IC,IM,M |
| Color | Black |
| Country of Origin | TR |
| Dimension | 3.70 X 1 |
| Drilled and Tapped | False |
| Drop | 1 3/8" @ Comb & 2 1/4"@ Heel |
| Finish | Gloss Black Chrome |
| Finish Color | Black |
| Finish Style | Blued/Black |
| Finish Type | Black |
| Firearm Type | Shotgun |
| Frame Material | Steel |
| Front Sight | Bead |
| Grip Material | Wood Stock Turkish Walnut W/ Pistol Grip |
| Grip Type | Turkish Walnut W/ Pistol Grip |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes CYL Tube | Yes |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | Yes |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length | 33 |
| Length of Pull | 14.50" |
| Light Modified | No |
| Make | CZ |
| Make/Model | CZ|Drake |
| Material | STEEL |
| Max Capacity | 2 |
| Max Chamber Size | 3" |
| Model | Drake |
| Montecarlo | No |
| Muzzle | Choke Tubes |
| Overall Length | 45.75" |
| Package Height | 3.6 |
| Package Length | 33.6 |
| Package Width | 10.9 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver Description | Black Chrome |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Manual Safety |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Over / Under |
| Shipping Weight | 14.6 |
| Sights | Bead |
| Similar Items | SG20OU |
| Size | Full Size |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Description | Fixed Pistol Grip |
| Stock Finish | Turkish Walnut |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | WALNUT |
| Stock Type | PISTOL GRIP ONLY |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Swivel Studs | NO |
| Trigger | Single-Stage |
| Weight | 14.6 |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Width | 11.5 |
Sale!
CZ-USA DRAKE O/U 20/28 BL/WD
Original price was: $799.00.$690.99Current price is: $690.99.
Availability: In stock






Reviews
There are no reviews yet.