| UPC | 806703015316 |
|---|---|
| Manufacturer | CZ-USA |
| Manufacturer Part Number | 01531 |
| Capacity | 10 |
| Number of Magazines | 2 |
| Other Features | REVERSIBLE MAG CATCH |
| Color | Black |
| Action | Semi-Auto |
| Sights Type | FIXED |
| Weight (oz) | 28 |
| Width | 8.4000 |
| Length | 11.4000 |
| Height | 2.6000 |
| Grip Material | POLYMER |
| Frame Material | POLYMER |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Dimension | 2.60 X 8.40 X 11.40 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | COLORED |
| Frame Color | BLACK |
| Barrel Length | 4.0200 |
| Ambidextrous Safety | No |
| Weight | 26.30 oz |
| Product Type | Pistol |
| Slide Description | Serrated |
| Safety | Firing Pin/Trigger Block |
| Frame Finish | Black |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Size | Compact |
| Sights | 3 Dot |
| Model | P-10C |
| Material | Polymer |
| Additional Feature 1 | 3 Interchangable Backstraps |
| Additional Feature 2 | Ambi Slide Release |
| Additional Feature 3 | Reversible Mag Catch |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | CZ / CZ-USA |
| ATF Model | P-10 C |
| ATF Type | Pistol |
| canDropship | True |
| Country of Origin | CZ |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Polymer Frame |
| Grip Type | Black Polymer |
| Illuminated Reticle | False |
| Overall Length | 7.3" |
| Package Height | 2.6 |
| Package Length | 11.5 |
| Package Width | 8.4 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 3.25 |
| Make | CZ |
| Stock Material | Polymer |
| Rear Sight | 2-Dot |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Magazine Type | Removable |
| Magazine Included | 2 x 10-Round |
| Front Sight | Dot |
| Cartridge | 9mm |
Sale!
CZ-USA P-10 C 9MM BLK 10+1 4″
Original price was: $525.00.$407.99Current price is: $407.99.
Availability: In stock





Reviews
There are no reviews yet.