The Predator 4 riflescopes offers a compact, lightweight design while providing the military ruggedness and durability you’ve come to expect from Steiner! Best-in-class optical clarity, with a massive field of view to deliver industry leading light transmission, and outstanding results in low light conditions.
Sale!
STEINER PREDATOR 4 3-12X56MM
Original price was: $1,264.99.$1,099.99Current price is: $1,099.99.
Availability: In stock
| UPC | 840229107032 |
|---|---|
| Manufacturer | Steiner Optics |
| Manufacturer Part Number | 8778 |
| Adjustable Parallax | 100 yds Fixed |
| Color | Black |
| Field of View | 39 – 9.90 ft @ 100 yds |
| Finish | Matte |
| Length | 13.90" |
| Magnification | 3-12x |
| Model | Predator 4 |
| Objective | 56mm |
| Optic Coating | Predator Diamond |
| Power | 3-12X |
| Product Type | Rifle Scope |
| Proofs | Fog/Water/Weather Proof |
| Reticle | 4A-I |
| Size | 30mm |
| Subcategory | Scopes & Magnified Optics |
| Tube Diameter | 30MM |
| Weight | 22.50 oz |







Reviews
There are no reviews yet.