| UPC | 098289007193 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | COBRA-SB2BB |
| Action | Double / Single Action |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Colt's MFG |
| ATF Model | Cobra |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Finish | Brushed Stainless |
| Barrel Length | 2.0" |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Caliber/Gauge | .38 SPECIAL |
| canDropship | True |
| Capacity | 6 |
| Cartridge | .38 Special |
| Color | Silver |
| Cylinder Finish | Brushed Stainless |
| Dimension | 2.90 X 8.60 X 15.25 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Brushed Stainless Steel |
| Finish Color | Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Description | Brushed Stainless Steel |
| Frame Finish | Matte Stainless |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Frame Size | Small |
| Front Sight | Blade |
| Grip Material | Steel Frame Black Hogue Overmold Steel Frame |
| Grip Type | Black Hogue Overmold |
| Hammer Style | Exposed |
| Hammer Type | STANDARD |
| Height | 2.9000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 15.2500 |
| Magazine Type | Fixed |
| Make | Colt |
| Make/Model | Colt|Cobra |
| Material | Stainless Steel |
| Model | Cobra |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Overall Length | 7.25" |
| Package Height | 2.5 |
| Package Length | 15.2 |
| Package Width | 8.5 |
| Product Type | Revolver |
| Scope Cover Included | False |
| Series | *CA Compliant |
| Shipping Weight | 3.6 |
| Sights | Brass Bead Front Sight |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Similar Items | HG382 |
| Stock Material | Stainless Steel |
| Subcategory | Revolvers |
| Trigger Type | STANDARD |
| Weight | 25 oz |
| Weight (oz) | 0 |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Width | 8.6000 |
| product_url | https://www.lipseys.com/itemdetail?itemno=COCOBRA-SB2BB |
Sale!
COLT COBRA 38 SPC SS 2″ 6RD BEAD FS
Original price was: $899.00.$749.99Current price is: $749.99.
Availability: In stock





Reviews
There are no reviews yet.