| UPC | 098289001313 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | KCOBRA-SB2BB-S |
| Width | 8.6500 |
| Weight (oz) | 24.8000 |
| Trigger Type | STANDARD |
| Sights Type | FIBER OPTIC |
| Length | 15.2500 |
| Capacity | 6 |
| Dimension | 2.85 X 8.65 X 15.25 |
| Drilled and Tapped | No |
| Frame Color | STAINLESS |
| Grip Material | RUBBER |
| Hammer Type | STANDARD |
| Height | 2.8500 |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 2 |
| Caliber/Gauge | 357 MAGNUM/38 SPECIAL |
| Hammer Style | Bobbed |
| Sights | Brass Bead Front |
| Weight | 26 oz |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Frame Description | Brushed Stainless Steel |
| Cylinder Finish | Brushed Stainless |
| Action | Double / Single Action |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Model | King Cobra Carry |
| Color | Silver |
| Finish | Matte |
| Material | Stainless Steel |
| Subcategory | Revolvers |
| Muzzle | Plain |
| Stock Material | Stainless Steel |
| Make/Model | Colt|King Cobra |
| Make | Colt |
| Magazine Type | Fixed |
| Cartridge | .357 Magnum |
| Front Sight | Blade |
Sale!
COLT KING COBRA 357 MAG SS 2″ SA/DA
Original price was: $1,149.00.$824.99Current price is: $824.99.
Out of stock





Reviews
There are no reviews yet.