| UPC | 098289111975 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | O5072GCL |
| Width | 8.6000 |
| State Restriction (CA) | NO SALE TO CALIFORNIA |
| Capacity | 8 |
| Number of Magazines | 1 |
| Other Features | NOVAK RED FIBER OPTIC FRNT SGT |
| Color | STAINLESS |
| Action | Semi-Auto |
| Sights Type | Night Sights |
| Weight (oz) | 38 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Ambidextrous Safety | No |
| Barrel Length | 5 |
| Dimension | 2.70 X 8.60 X 15.20 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | STAINLESS |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Grip Material | G10 |
| Height | 2.7000 |
| Length | 15.2000 |
| Safety | Ambidextrous Thumb/Grip |
| Frame Finish | Stainless Steel |
| Barrel Type | Polished Stainless Steel |
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
| Slide Description | Serrated |
| Product Type | Pistol |
| Weight | 38.00 oz |
| Size | Full Size |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Description | Upswept Beavertail Grip Safety |
| Hand | Right Hand |
| Accessories | 1 Magazine |
| Sights | Fiber Front & Adjustable Rear Sights |
| Model | Gold Cup |
| Material | Stainless Steel |
| Cartridge | 9mm |
| Front Sight | Fiber Optic |
| Magazine Included | 1 x 9-Round |
| Stock Material | Stainless Steel |
| Magazine Type | Removable |
| Rear Sight | Bomar |
| Muzzle | Plain |
| Make/Model | Colt|Gold Cup Lite |
| Make | Colt |
Sale!
COLT GOLD CUP LITE 9MM SS 5″ AS
Original price was: $1,349.00.$1,115.99Current price is: $1,115.99.
Availability: Only 2 left in stock






Reviews
There are no reviews yet.