| UPC | 810070689575 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R25804 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | Sling Swivel Studs |
| Additional Feature 2 | MONTE CARLO STOCK |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Field |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 700 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Finish | Polished Blued |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Barrel Material | Steel |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 |
| Checkering | Yes |
| Color | Black |
| Detachable Magazine | No |
| Drilled and Tapped | True |
| Drop | 1 5/8" @ Comb & 1" @ Heel |
| Finish | Polished Blue |
| Finish Color | Blued |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Wood Stock Gloss Finish American Walnut |
| Grip Type | Gloss Finish American Walnut |
| Hand | Right Hand |
| Hinged Floorplate | Yes |
| Illuminated Reticle | False |
| Length of Pull | 13.37" |
| Material | Carbon Steel |
| Model | 700 |
| Overall Length | 44.5" |
| Package Height | 3.6 |
| Package Length | 48.4 |
| Package Width | 7.4 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10 |
| Recoil Pad | Yes |
| Scope Cover Included | False |
| Series | BDL |
| Shipping Weight | 8.95 |
| Sights | Hooded Ramp FS w/ Adj. RS |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Similar Items | RI65CRD |
| Size | Full Size |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Description | Fixed Monte Carlo |
| Stock Finish | Gloss American Walnut |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | Wood |
| Stock Type | Hardwood |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Adjustable X-Mark Pro |
| Weight | 7 lbs. 4 oz. |
| Weight (lbs) | 7.4 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Cartridge | 6.5 Creedmoor |
| Front Sight | Adjustable |
| Length | 44.5'' |
| Magazine Included | 1 x 4-Round |
| Magazine Type | Fixed |
| Make | Remington |
| Make/Model | Remington|700 BDL |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Rear Sight | Adjustable |
Sale!
REMINGTON 700 BDL 6.5CM 22″ BL/WD
Original price was: $1,290.00.$1,026.99Current price is: $1,026.99.
Out of stock







Reviews
There are no reviews yet.