| UPC | 810070689964 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R84221 |
| Action | Bolt Action |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 700 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 26" |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | .22-250 REMINGTON |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 + 1 |
| Color | Black |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Matte Blued |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Synthetic Stock Black Synthetic w/ Gry Inserts |
| Grip Type | Black Synthetic w/ Gry Inserts |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.2 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 48.7 |
| Model | 700 |
| Overall Length | 46.5" |
| Package Height | 3.2 |
| Package Length | 48.6 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-14" |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 10.45 |
| Sights | No Sights |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Weight | 10.45 |
| Width | 7 |
| Barrel Description | Heavy Contour Threaded |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Checkering | Yes |
| Detachable Magazine | No |
| Hinged Floorplate | Yes |
| Material | STEEL |
| Recoil Pad | Yes |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Fixed w/Overmolded Panels |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | YES |
| Weight (lbs) | 7.6 |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
Sale!
REMINGTON 700 SPS VARMINT 22-250 26″ TB
Original price was: $935.00.$747.99Current price is: $747.99.
Out of stock







Reviews
There are no reviews yet.