With four inches of flex for weapon agility, this single-point sling adjusts from 46″ to 64″ in diameter to fit all body sizes and around bulky vests or gear. An elliptical bungee provides comfort and support while compressed tubular nylon sheathing limits bounce and enhances retention.
Sale!
BLACKAWK STORM SINGLE POINT SLING XT BLK
Original price was: $76.99.$50.99Current price is: $50.99.
Availability: In stock
| UPC | 648018121128 |
|---|---|
| Manufacturer | BLACKHAWK |
| Manufacturer Part Number | 70GS16BK |
| Color | Black |
| Design | Single-Point |
| Length | 46" – 64" |
| Material | NYLON |
| Model | Storm |
| Product Type | Sling |
| Shipping Weight | 0.65 |
| Size | 1.25" |
| Subcategory | Slings |
| Swivel Size | 1.25" |
| Weight | 0.65 |
| Width | 1.25" |





Reviews
There are no reviews yet.