| UPC | 725327617518 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 2-856029ULCH |
| Action | Double / Single Action |
| Additional Feature 1 | Concealed Hammer |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Taurus Armas/Taurus Int'l Mfg |
| ATF Model | 856 UL |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Description | 2" |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Length | 2" |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Caliber/Gauge | .38 SPECIAL |
| canDropship | True |
| Capacity | 6 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | BR |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| Dimension | 1.95 X 6.20 X 9.85 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte |
| Finish Color | Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Firearm Type | Revolver |
| Frame | Alloy Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Description | Aluminum Frame |
| Frame Finish | Matte Stainless |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Frame Size | Small |
| Grip Material | Alloy Frame Black Rubber Alloy Frame |
| Grip Type | Black Rubber |
| Hammer Style | Concealed |
| Hammer Type | CONCEALED |
| Height | 4.8 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 6.55 |
| Material | Alloy |
| Max Capacity | 6 |
| Model | 856CH |
| Overall Length | 6.6" |
| Package Height | 6.2 |
| Package Length | 9.8 |
| Package Width | 2.0 |
| Product Type | Revolver |
| Safety | Transfer Bar |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Ultra-Lite |
| Shipping Weight | 1.4 |
| Sights | FS: Serrated Ramp / RS: Fixed |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Similar Items | HG382 |
| Size | Compact |
| Stock Type | Alloy Frame / Black Rubber Grips |
| Subcategory | Revolvers |
| Trigger Type | COMBAT |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 1.4 |
| Weight (oz) | 15.7000 |
| Weight Range | 1 lbs to 1.99 lbs |
| Width | 1.41 |
Sale!
TAURUS 856 ULTRA-LITE 38SP SS 2″ CONCEALED HAMMER
Original price was: $433.99.$330.99Current price is: $330.99.
Out of stock







Reviews
There are no reviews yet.