RHINO .357MAG REVOLVER 60DS BLK 6IN BBL 3MOON CLIPS 6RND ADJ. REAR SIGHT
Sale!
CHIAPPA RHINO .357MAG REVOLVER 60DS BLK 6IN BBL 3MOON CLIPS 6RND ADJ. REAR SIGHT
Original price was: $1,419.26.$1,050.99Current price is: $1,050.99.
Out of stock
| UPC | 8053670712164 |
|---|---|
| Manufacturer | Chiappa Firearms |
| Manufacturer Part Number | 340221 |
| Accessories | 3 Moon Clips |
| Action | Double / Single Action |
| Additional Feature 1 | Includes 3 Moon Clips |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | CHIAPPAFIREARMS/CHIAPPAFIREARM |
| ATF Model | Rhino 60DS |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Description | 6" Picatinny Rail, Vent Rib |
| Barrel Finish | COLORED |
| Barrel Length | 6 |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Caliber/Gauge | .357 MAGNUM |
| canDropship | True |
| Capacity | 6 |
| Color | Black |
| Country of Origin | IT |
| Cylinder Finish | Blued |
| Dimension | 2.85 X 8.55 X 12.35 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | Black |
| Finish Color | Black |
| Finish Type | Applied Finish |
| Firearm Type | Revolver |
| Frame | Alloy Frame |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Description | Aluminum |
| Frame Finish | Black Anodized |
| Frame Material | ALUMINUM |
| Frame Size | Small |
| Grip Material | Wood |
| Grip Type | Wood |
| Hammer Style | Concealed |
| Hammer Type | STANDARD |
| Height | 2.8500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | Moon Clips |
| Length | 12.3500 |
| Material | Alloy |
| Max Capacity | 6 |
| Model | Rhino |
| Other Features | FIXED FIBER OPTIC FRONT SIGHT, |
| Overall Length | 10.50" |
| Package Height | 2.4 |
| Package Length | 12.0 |
| Package Width | 8.4 |
| Product Type | Double / Single Action |
| Safety | Internal |
| Scope Cover Included | False |
| Series | 60DS |
| Shipping Weight | 3.1 |
| Sights | Adjustable Fiber Optic |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Similar Items | HG3576 |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Subcategory | Revolvers |
| Trigger Type | STANDARD |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 32 |
| Weight (oz) | 32 |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Width | 8.5500 |





Reviews
There are no reviews yet.