The PMR-30 is a light weight full size pistol chambered for the flat-shooting .22Magnum cartridge (.22WMR). The PMR-30 operates on a unique hybrid blowback/locked-breech system. This operation system allows for the use of a wide variety of ammunition as it seamlessly adjusts between locked breach and blowback operation depending on the pressure of the cartridge. It uses a double stack magazine of a new design that holds 30 rounds and fits completely in the grip of the pistol. The trigger is a crisp single action with an over-travel stop. The manual safety is a thumb activated ambidextrous safety lever (up for SAFE down for FIRE). The slide locks back after the last shot and a manual slide lock lever is also provided. The light crisp trigger pull and fiber optic sights make the PMR-30 ideal for target shooting and hunting small game.
Sale!
KEL-TEC PMR30 .22MAG W/30RD MAG TAN
Original price was: $535.00.$409.99Current price is: $409.99.
Out of stock
| UPC | 640832003314 |
|---|---|
| Manufacturer | KelTec |
| Manufacturer Part Number | PMR30TAN |
| Accessories | 1 Mag |
| Action | Striker Fired |
| action_type | Semi-Auto |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | Yes |
| ATF Manufacturer | Kel-Tec CNC Inc. |
| ATF Model | PMR-30 |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | Fluted Steel |
| Barrel Length | 4.3" |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Barrel Material | Steel |
| Barrel Type | 4140 Steel |
| Caliber/Gauge | .22 Magnum |
| canDropship | True |
| Capacity | 30 + 1 |
| Color | Black |
| Condition | New |
| Dimension | 2.85 X 9.45 X 10.75 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Blue |
| Finish Color | Tan |
| Finish Style | Black/Tan |
| Finish Type | Blued |
| finish_color | Tan |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | TAN |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail |
| Frame Finish | Tan |
| Frame Material | POLYMER |
| Grip Material | Polymer Frame Tan Polymer Polymer Frame |
| Grip Type | Tan Polymer |
| grips_stock | 30 |
| Hand | Right Hand |
| Height | 2.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 10.3 |
| Material | Polymer |
| Max Capacity | 30 |
| Model | PMR30 |
| Number of Magazines | 1 |
| Overall Length | 7.9" |
| Package Height | 2.6 |
| Package Length | 10.7 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Ambidextrous |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Tan |
| Shipping Weight | 2.15 |
| Sights | Fixed Fiber Optic |
| Sights Type | FIBER OPTIC |
| Similar Items | HG22M |
| Size | Full Size |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Stock Type | Polymer Frame / Tan Polymer Grips |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 14 oz |
| Weight (oz) | 13.6000 |
| Weight Range | 9 oz to 15.99 oz |
| Width | 9.4 |







Reviews
There are no reviews yet.