| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.20 X 8.80 X 36.20 | |
| Height | 3.2000 | |
| Width | 8.8000 | |
| Length | 36.2000 | |
| GAUGE | 12 | |
| ACTION TYPE | PUMP | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3.5″ | |
| WEIGHT | nan | |
| METAL FINISH | MATTE | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 28.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 0.0000 | |
| CHECKERING | Y | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| STOCK STYLE | FIELD | |
| SWIVELS STUDS | YES | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | Y | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | N | |
| INCL FULL TUBE | Y | |
| INCL IMP MOD TUBE | N | |
| METAL COLOR | BLUED | |
| INCL MODIFIED TUBE | Y | |
| INCL IMP CYL TUBE | Y | |
| INCL SKEET TUBE | N | |
| OTHER FEATURES: | SYNTHETIC STOCK, | |
| GLASS BEAD BLAST FINISH, | ||
| DRILLED AND TAPPED RECEIVER | ||
| WITH TRENCH CUT | ||
| SLING SWIVEL STUDS, | ||
| IMPROVED ACTION BARS, | ||
| UPGRADED FRONT BEAD | ||
Sale!
REMINGTON 870 FIELD SMAG 12GA
Original price was: $650.00.$523.99Current price is: $523.99.
Out of stock
| UPC | 810070688622 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R68862 |
| Action | Pump Action |
| Additional Feature 1 | Vent-Rib Barrel |
| Additional Feature 2 | Twin Action Bars |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Field |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 870 SUPERMAG |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Barrel Length | 28" |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Barrel Material | Steel |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 3 |
| Chamber Size | 3.5" |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | Rem Choke (Mod) |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Color | Black |
| Dimension | 3.20 X 8.80 X 36.20 |
| Drilled and Tapped | False |
| Drop | 1 1/2" @ Comb & 2 1/2" @ Heel |
| Finish | Matte Blued |
| Finish Color | GLB |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Synthetic Stock Synthetic |
| Grip Type | Synthetic |
| Height | 3.2 |
| Illuminated Reticle | False |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length | 36.3 |
| Length of Pull | 14" |
| Max Chamber Size | 3.5" |
| Model | 870 Fieldmaster |
| Montecarlo | No |
| Overall Length | 48" |
| Package Height | 3.2 |
| Package Length | 36.3 |
| Package Width | 8.8 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Milled |
| Receiver Description | Milled |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Crossbolt |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Fieldmaster Super Magnum |
| Shipping Weight | 9.25 |
| Sights | Single Bead |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish | Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | FIELD |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Swivel Studs | YES |
| Weight | 7.5 lbs. |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 8.8 |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Other Features | SYNTHETIC STOCK, |







Reviews
There are no reviews yet.